Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) mart ayı meclis toplantısı video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Toplantıya, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri ile birlikte TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, meclis üyelerinin ramazan ayını tebrik ederek sözlerine başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de yüksek enflasyon tehdidi altında olduğuna vurgu yapan Özkaya, “Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte emtia fiyatlarının artması ve turizmde beklentilerin tam karşılanamayacak olması, cari açık problemlerini de tetiklemektedir. Bir de buna Ukrayna’ya yapılan yıllık yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracatımızın durması eklenmiştir. Temennimiz hem Türkiye hem dünya açısından en kısa zamanda barışın sağlanmasıdır. Akan kan bir an önce durmalı insani dram sona ermelidir” diye konuştu. Enerji ve hammadde tedariki ile ilgili iki sorunun adeta üretimi tehdit eder boyuta geldiğini ifade eden Özkaya, “OSB’lerde doğalgaz kullanımında kademeli fiyat tarifesi nedeniyle enerji yoğun sektörlerimiz faaliyetlerinde kısıtlama getirmeye başlamasına sebebiyet vermiştir. Bu konu kademeli fiyat tarifesinden vazgeçilerek ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken bir husustur. Aksi takdirde bu sektörlerin sürdürülebilirliği tehlike altındadır” diye konuştu.